90’ların Unutulmaz Dizilerinin İlk Bölümleri

Özel kanalların tüm hızıyla hayatımıza girdiği 90’lı yıllarda bizleri ailecek ekrana kitleyen birbirinden güzel diziler oldu. 90’ların unutulmaz dizilerinin ilk bölümlerini sizin için bir araya topladık. Peki 90’lar da televizyon dizilerinden bakalım hangisini hatırlıyorsunuz?

1. Çılgın Bediş

Karikatürist Özden Öğrük’ün 1976’dan itibaren Gırgır Dergisinde çizmiş olduğu Çılgın Bediş karakterinin maceralarını ve başından geçen olayları temel alarak çekilmiştir.

1996 yılından 1999 yılına kadar Kanal D’de, 2001 yılında ise Show Tv televizyon kanallarında gösterilmiştir.  Başrollerini Yonca Evcimik, Çiçek Dilligil ve Cenk Torun’un paylaştığı dizide, olaylar bir lise arkadaş grubu arasında geçmektedir.  1. Bölüm’ü izlemek için tıklayın.


2. Çiçek Taksi

Çiçek Taksi, 1995 ile 2003 arasında yayınlanmıştır. 27 Eylül 1995’te atv’de yayına başlayan dizi, daha sonra 2001’de TRT 1’e geçmiş ve burada 8 Eylül 2003 tarihinde sona ermiştir.

Toplam 198 bölümden oluşmaktadır. 1.Bölüm’ü izlemek için tıklayın.


3. Deli Yürek

Deli Yürek, yönetmenliğini Osman Sınav’ın yaptığı Türk aksiyon, dram ve politik televizyon dizisi. Yayın hayatına 5 Ekim 1998’te Show TV’de başlayan dizi, son sezonu olan 4. sezonda atv’de yayınlandı. 4 sezon yayınlanan ve toplam 113 bölümden oluşan Deli Yürek, 24 Haziran 2002 tarihinde sona erdi. 1.Bölüm’ü izlemek için tıklayın.


4. Ferhunde Hanımlar

Ferhunde Hanımlar, 1993-1999 yılları arasında yayınlanmıştır. Başrollerinde Beyhan Saran, Baykal Saran, Güven Hokna, Melek Baykal ve Şahap Sayılgan’ın yer aldığı ekranların uzun soluklu ve günlük yayınlanmış televizyon dizilerindendir. İlk yıllarında TRT 1’de Ferhunde Hanım ve Kızları adıyla yayınlanmış, İnterstar’a geçmesiyle birlikte Ferhunde Hanımlar adını almıştır. 1. Bölüm’ü izlemek için tıklayın.


5. İkinci Bahar

İkinci Bahar, 1998 – 2001 yılları arasında yayınlanmış bir tv dizisidir. Başrollerinde Türkan Şoray ve Şener Şen gibi ünlü oyuncuların yer aldığı dizi, Samatya’da çekilmiştir. Gaziantepli kebap üstadı Ali Haydar (Şener Şen) ile Hanım (Türkan Şoray) adlı işe ihtiyacı olan iki çocuklu dul bir kadının hayat mücadelesinde, her türlü zorluk içinde işte ve aşkta ‘‘İkinci Bahar’’ı yaşamaya başlamalarının hikayesini konu almıştır. 1. Bölüm’ü izlemek için tıklayın.


6.Kaygısızlar

Kaygısızlar, senaryosunu Tükenmezkalem Film Grubu’nun yazdığı, sırasıyla Kanal D , Star TV, Kanal 6 yayınlanmış komedi türündeki Türk televizyon dizisidir. Memnun Kaygısız, Ordulu ve çapkın biridir. Sabriye onun ilk karısıdır. Birkaç yıl sonra çeşmenin başında Terbiye’yi görür ve ona da aşık olur. Yine birkaç yıl geçmeden tarlada Kafiye’yi görür. Bu üç eşinden tam 36 çocuğu olur. Evi geçindirmek konusunda ne yapacağını bilmeyen Memnun’un aklına, asker arkadaşı ve tertibi İsmail’in yanına, yani İstanbul’a gitmek gelir. Artık İsmail’in başı Memnun, üç karısı ve 36 çocuğu ile derttedir. Tabii hanımı Zeynep ve ev sahipleri Hacı Gaffur Bey’in de. 1. Bölüm’ü izlemek için tıklayın.


7. Mahallenin Muhtarları

Mahallenin Muhtarları, Kandemir Konduk’un senaryosunu yazdığı aile dizisidir. 337 bölümden oluşan dizi, 5 Ekim 1992’de Kanal 6’da yayınlanmaya başladı. 18 Haziran 2002’de sona erdi. 1992-1997 yılları arasında mahallenin kahvesini işleten Temel’in, muhtar beyin kızı Fadime’nin peşinden koşturmasını konu almıştır. 1997-2002 yılları arasında ise Temel Şirin aşkı dizide işlenmiştir. 2. Bölüm’ü izlemek için tıklayın.


8. Perihan Abla

Perihan Abla 1986-1988 yılları arasında TRT’de yayınlanan Perran Kutman ve Şevket Altuğ’un başrolde oynadığı yerli dizidir.

İki kardeşine bakmak zorunda olan Perihan Abla Perran Kutman ve onu deliler gibi seven Şakir’i Şevket Altuğ,ayrıca birçok tiyatro oyuncusunun konularına göre oynadığı aynı mahallede yaşayan farklı insanları anlatmaktadır. Dizi gösterildiği dönemde büyük ilgi görmüş ve Türk Tv tarihindeki yerini almıştır. 1. Bölüm’ü izlemek için tıklayın.


9. Ruhsar

Ruhsar, 1998 – 2001 yılları arasında Kanal D’de yayınlanmış fantastik tarzda bir aile dizisi. Dizi Ruhsar ve Mazhar adında iki insanın ölümsüz aşklarını ve başlarından geçen tuhaf olayları anlatır.  Mazhar ile Ruhsar daha yeni evlenir; ama evliliklerinin daha ilk günlerinde Ruhsar amansız bir hastalığa yakalanır ve ne yazık ki ölür; ama her şey öldüğü zaman başlayacaktır. Ruhsar artık bir ruh olmuş ve sadece yağmur yağdığında Mazhar’ın yanına gelebilmektedir. Ama Ruhsar ruh olduğu için onu bir tek Mazhar görebilir. 1. Bölüm’ü izlemek için tıklayın.


10. Sıdıka

Sıdıka dizisi 1997 yılında Show Tv kanalında yayınlanmış bir Türk sit-com dizisidir. Atilla Atalay’ın kitabından uyarlanan dizinin senaristliğini de yazarın kendisi yapmıştır. İlk okulu bitirdikten sonra liseye gönderilmeyen ve okuldan alınan Sıdıka ve İstanbul’un bir gecekondu mahallesinde yaşayan Sinoplu Saka ailesinin komik maceraları olarak özetlenebilir. Sıdıka her ne kadar okula gönderilmese de her bulduğu yazıyı okuyan kendini çok iyi bir şekilde geliştirmesini bilmiş, kenar mahallenin kendince elit bir kızıdır. Yarı kaçık abisi, sarhoş ve baskıcı babası ve sürekli Sıdıka’nın bir sorunu olduğunu düşünen ve bir an önce Sıdıka’yı evlendirmeye çalışan annesi ile günleri eve kapalı bir şekilde geçmektedir. 1. Bölüm’ü izlemek için tıklayın.


11. Süper Baba

Süper Baba 1993-1997 yılları arasında ATV’de yayınlanan yerli dizi. Başrollerde Şevket Altuğ, Sümer Tilmaç, Jülide Kural, Şevval Sam ve Bennu Yıldırımlar’ın yer aldığı ekranların en beğenilen ve uzun soluklu dizilerindendir. Dizide üç çocuklu boşanmış bir baba olan Fikret Aksu’nun namı diğer Fiko (Şevket Altuğ)’nun çocuklarıyla olan ilişkileri ve aşkları konu alınmıştır. Fiko, Çengelköy’de sabit bir işi olmayan yardımsever bir insandır. İlk aşkı, en yakın arkadaşı Nihat (Sümer Tilmaç)’ın kız kardeşi İpek (Jülide Kural)tir ve Fiko, hayatındaki en büyük hatayı yaparak Şule adındaki zengin bir kadınla evlenir. Bu evlilikten 3 çocuğu olan Fiko, İpek’i bir türlü unutamaz ve birkaç yıl sonra boşanır. 1. Bölüm’ü izlemek için tılayın.


12. Tatlı Kaçıklar

Tatlı Kaçıklar, başrollerinde Yalçın Menteş ve Mehmet Ali Erbil’in oynadığı, oyuncu kadrosunda İsmet Ay ve Erol Günaydın gibi iki büyük ustayı da barındıran Türk dizi filmidir. “Ulusal Radyo Televizyon”a yaptırılmış ve Atv kanalında yayınlanmış dizinin yönetmenliğini Temel Gürsu ve Aram Gülyüz yapmıştır. 1. Bölüm’ü izlemek için tıklayın.


13. Yılan Hikayesi

Yılan Hikâyesi, Memet Ali Alabora (Komiser Memoli) ve Meltem Cumbul’un (Zeyno) başrolünü paylaştığı 1999-2002 arasında Kanal D’de gösterilmiş televizyon dizisidir. Dizide köyden kaçan Zeyno’nun Memoli ile karşılaşıp birlikte yaşadığı maceralar anlatılmaktadır. 1. Bölüm’ü izlemek için tıklayın.