Teneke Kutu İçeceğinizi Açmadan Önce Bunu Yapmayı Kesinlikle Unutmayın

Teneke içecek kutusunu temizlemeden direkt olarak kutudan içen kişilerin Leptospirosis yüzünden öldüğünü anlatan düzinelerce hikayeyi muhtemelen internette okumuşsunuzdur. Bu yazıyı okuduktan sonra her gün yaptığınız bazı alışkanlıklarınızı kesinlikle gözden geçireceğinize eminiz.

Dürüst olmak gerekirse özellikle evden uzakta isek, içeceği direkt olarak kutusundan içmek çok yaygın bir alışkanlıktır. Sadece çok temkinli olan kişiler kutuyu açmadan önce bir peçete ile temizler ancak bu ne derece yeterli? Hadi bir bakalım;

Bütün içecek kutuları fabrikadan çıkmadan önce plastik ile kir ve toza karşı izole edilir ve bu şekilde satılacağı yerin (market, büfe, restaurant vb.) yolunu tutar.

Teneke kutu içeceği satılacağı gün gelene kadar alıcısını beklerken üzerinde toz toplayacağı nettir, bu yüzden içmeden önce bir peçete yardımıyla temizlemek akıllıca bir yoldur. Ama gerçekte, çok kirlenmiş teneke kutularını temizlemek için bu yöntem yetmez, onları deterjan ile temizlemek zorundasınız.

Her neyse, içecek kutusunu açmadan önce aşağıdaki ipuçlarını göz önünde bulundurun:

  •  Kutuyu mutlaka temizleyin çünkü düzgün şekilde depolandığından asla emin olamazsınız.
  • Eğer temizlemek için peçete kullanıyorsanız onun sadece tozları aldığını dezenfekte etmediğini unutmayın.
  • Kutunun fiziksel durumunun iyi olduğundan emin olun: Paslanmış, şişmiş ve hasar görmüş olmamalı.
  • Eğer kutu şişmiş ise,  bu durum uygun olmayan sterilizasyona bağlı kirlenme sonucu olabilir.  Kutu üzerinde bulunan küçük bir delikte şişmeye neden olabilir. Asla kullanmayın.
  • Eğer kutu hasar görmüş ise, metalin sıvı ile doğrudan temasına engel olan kaplama zarar görmüş olabilir. Bu durumda metal oksitlenir ve bu oksit sıvı ile karışır. Hasar görmüş teneke kutuları tüketmemek gerekir.

Sonuç olarak, size basit bir öğüt vermemiz gerekir ise; internette yayılan bütün bu hikayelere inanmamanız ve doğruluğunu sorgulamak için iyi araştırma yapmanız. Ancak teneke kutuların nerede ve nasıl depolandığını bilmediğiniz için, içmeden önce kutuyu temizlemenin iyi bir fikir olduğunu unutmayın tıpkı ağzınızla temas eden diğer şişeler veya kutular gibi.