Gerçek Hayattan Esinlenilmiş 7 Ünlü Film Karakteri

Çoğu zaman, izlediğimiz filmlerin veya okuduğumuz kitapların karakterlerini arkadaşlarımızmış gibi algılarız ancak daha sonra bu karakterlerin hayal ürünü olduklarını hatırlarız. Aslında onların gerçek olduğu yönündeki algılarımızda pekte haksız sayılmayız. Bazı roman ve senaryo yazarlarına gerçek insanlar esin kaynağı olmuştur. Bu bazen onların fiziksel görünüşleri olabildiği gibi bazen de davranış biçimleri veya sözleri ilham kaynağı olabilmektedir. İşte bu karaterlerden bazıları:

Dr. House — Dr. Thomas Bolte

doctor-house

Dr. Thomas Bolte, hiç kimsenin yapamadığı tıbbi gizemleri çözmesiyle tanınmış ve House Dizisinin yaratıcılarına bazı ilginç tıbbi vakkaları ile ilham kaynağı olmuştur.

Sherlock Holmes — Professor Joseph Bell

scherlock-holmes

Yazar Conan Doyle, Edinburgh Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden profesörü ve danışmanı Dr. Joseph Bell’e dayanan Sherlock Holmes karakterini yarattı.

James Bond — The “Ace of Spies” Sidney Reilly

james-bond

James Bond karakterine gerçek hayatta kimin ilham kaynağı olduğu üzerine bir çok tartışmalar yapılmış ve bu karakterin birkaç kişiden ilham almış olabileceği değerlendirilmiştir. Ancak çoğu kişi, karakterin “Ace of Spies” Rusya’nın İngiliz casusu Sidney Reilly ile oldukça benzer olduğu konusunda hem fikirdir.

Peter Pan — Michael Davies

peter-pan

J. M. Barrie’nin Peter Pan için ilham kaynağı arkadaşlarının oğlu Michael Davies idi.

“The Wolf of Wall Street (Para Avcısı)” — Broker Jordan Belfort

wolf-of-wall-street

Para Avcısı ismi ile Türkiye’de gösterime giren The Wolf of Wall Street filmi aslında solda yer alan Jordan Belfort’un biyografisi niteliğindedir.

Christopher Robin — Christopher Robin Milne

christopher-robin

Christopher Robin Milne, yazar A. A. Milne’nin oğluydu ve babasının Winnie the Pooh hikayelerinde Christopher Robin karakterinin temelini oluşturdu.

Dorian Gray — Şair John Gray

dorian-gray

Oscar Wilde ile on dokuzuncu yüzyılın sonunda buluşan İngiliz şair John Gray, Dorian Gray’in prototipi oldu.